• ალექსანდრე დარახველიძემ შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებისთვის სქესობრ...
ალექსანდრე დარახველიძემ შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებისთვის სქესობრივი დანაშაულების ეფექტიან გამოძიებასთან დაკავშირებით ტრენერთა ტრენინგი გახსნა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებისთვის სქესობრივი დანაშაულების ეფექტიან გამოძიებასთან დაკავშირებით ტრენერთა ტრენინგი დაიწყო.
სწავლების გახსნას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე - ალექსანდრე დარახველიძე, ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილე - ვაჰაგ მურადიანი და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ქალთა მიმართ ძალადობის პროგრამის ხელმძღვანელი - ირინა ჯაფარიძე დაესწრნენ.
სასწავლო პროგრამის მიზანია შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლების ცოდნის გაღრმავება და მათთვის ტრენერისთვის საჭირო უნარების გამომუშავება, რათა შემდგომში სქესობრივ დანაშაულებზე ეფექტიანი გამოძიების უზრუნველსაყოფად მოხდეს გამომძიებელთა გადამზადება. მომდევნო ეტაპზე დაგეგმილია 240-მდე გამომძიებლის გადამზადება, რომლებიც სქესობრივი დანაშაულების გამოძიებას შესაბამისი სტანდარტების დაცვით განახორციელებენ.
ტრენინგის მონაწილეები განიხილავენ ისეთ საკითხებს, როგორებიცაა: სექსუალური ძალადობის დანაშაულები გენდერულ ჭრილში, სტამბოლის კონვენციისა და სხვა ევროპული სტანდარტების შესაბამისად, სექსუალური ძალადობის შესახებ მითებისა და სტერეოტიპების ამოცნობა და მათ წინააღმდეგ ბრძოლა, მსხვერპლზე ორიენტირებული და კონტექსტზე დაფუძნებული გამოძიების წარმართვა. სწავლების მონაწილეები ასევე გაეცნობიან სქესობრივ დანაშაულებზე კასკადური ტრენინგების ჩატარების მეთოდოლოგიას.
ტრენინგი ეფუძნება სექსუალური ძალადობის გამოძიების, დევნისა და სასამართლო განხილვის შესახებ სახელმძღვანელოს, რომელიც გაეროს ქალთა ორგანიზაციის, ევროპის საბჭოსა და ორგანიზაცია "Equality Now"-ის მხარდაჭერით შემუშავდა.
სწავლება ევროპის საბჭოს პროექტის - “ქალთა მიმართ ძალადობის აღსაკვეთად ინტეგრირებული მიდგომის ხელშეწყობა და გენდერული თანასწორობის გაძლიერება საქართველოში”, შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით, პროექტის - „გაეროს ერთობლივი პროგრამა გენდერული თანასწორობისათვს“ (UNJP) და ორგანიზაცია "Equality Now"-ის ხელშეწყობით ტარდება.
აღნიშნული პროექტი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობითა და ევროპის საბჭოს მხარდაჭერით, 2019 წლიდან ხორციელდება. პროექტი მიზნად ისახავს ხელისუფლების წარმომადგენელთა შესაძლებლობების ხელშეწყობას ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლაში, ასევე, მსხვერპლთა დაცვას, მოძალადეთა დასჯას და გენდერული თანასწორობის გაძლიერებას.

• Alexander Darakhvelidze Opened Training of Trainers on Effective Investigation ...
Alexander Darakhvelidze Opened Training of Trainers on Effective Investigation of Sexual violence for the Representatives of the Ministry of Internal Affairs
Training of Trainers on sexual violence investigation has started for the representatives of the Ministry of Internal Affairs.
Deputy Minister of Internal Affairs Alexander Darakhvelidze, the Deputy Head of the Council of Europe Office in Georgia, Vahagn Muradyan as well as the Head of the program on violence against women of the Women’s Organization of the United Nations, Irina Jafaridze, attended the opening of the training.
The training program aims to deepen the knowledge of the representatives of the Ministry of Internal Affairs and develop the necessary skills for trainers to further train investigators for ensuring effective investigation of sexual violence. At a later stage, it is planned to train up to 240 investigators who will investigate sexual violence in accordance with the relevant standards.
The participants discussed issues such as: crimes of sexual violence in the context of gender, identifying myths and stereotypes about sexual violence and combating them in accordance with Istanbul Convention and other European standards. Participants will also be introduced to the methodology of conducting training cycles on crimes of sexual violence.
The mentioned training is based on the manual on sexual violence investigation, prosecution and adjudication developed by the Women’s Organization of United Nations, the Council of Europe and the "Equality Now" organization.
The training was implemented with the support of the project of the Council of Europe “Promoting an Integrated Approach to End Violence against Women and Enhancing Gender Equality in Georgia”, Supported by the Swedish Government “United Nations Joint Program on Gender Equality (UNJP) and "Equality Now".
The mentioned project by the Ministry of Internal Affairs of Georgia with the support of the Council of Europe has been implemented since 2019. Project aims at supporting the efforts of state authorities in preventing and combating violence against women and domestic violence, protecting the victims and prosecuting the perpetrators of violence as well as advancing gender equality.